Kioskejer Keld Pedersen elsker byens uplanlagte samlingspunkter. Her fortæller han om det bedste – og det værste – ved København.

Ejeren af Vesterbro-institutionen Kihoskh: »Det er jo katastrofalt med al den forurening«

Keld Pedersen har opkaldt sin kiosk efter faraoen i Tintin-tegneserien 'Faraos Cigarer'. Den er Københavns vel nok mest kendte kiosk og har i mere end 30 år været et mødested for både dem, der henter morgenbrød og dem, der henter specialøl til nattefesten.  Foto: Emma Sejersen/POLFOTO
Keld Pedersen har opkaldt sin kiosk efter faraoen i Tintin-tegneserien 'Faraos Cigarer'. Den er Københavns vel nok mest kendte kiosk og har i mere end 30 år været et mødested for både dem, der henter morgenbrød og dem, der henter specialøl til nattefesten. Foto: Emma Sejersen/POLFOTO
Lyt til artiklen

Hvorfor skulle vi mødes på Dronning Louises Bro?

»Det er måske 5-7 år siden, at det blev populært at sidde på Dronning Louises Bro, uden at der var nogen overordnet plan for det. Det er virkelig begrænset, hvor mange af sådanne uplanlagte mødesteder vi har i København. Mødesteder, der skyder op på steder, hvor det kommercielle er helt skrællet væk. Boulevarden ved Kihoskh har noget af det samme, hvor folk om sommeren slår sig ned på græsset på det mest ulogiske sted. Der er ingen mur eller andet, man kan læne sig op ad. Men med første forårssol kommer et hav af mennesker«.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her