Teatrene holder lukket på grund af coronakrisen, men nu begynder flere at sende deres optrædener online. Spørgsmålet er bare: Giver det overhovedet mening at se teater på en skærm?
»Folk sidder jo derhjemme og er ved at gå kolde«:Flere teatre streamer nu deres forestillinger gratis
Flere teatre begynder nu enten at livestreame eller sende gamle optagelser af deres forestillinger ud online. Her er det balletten 'Napoli' fra sæsonen 2013/2014, der kan ses på Det Kongelige Teaters hjemmeside. Foto: Peter Hove Olesen/POLFOTO
I sommeren 1606 spillede to af Shakespeares vel nok største værker på Globe Theatre i London, ’Macbeth’ og ’Kong Lear’. Men mod slutningen af juli måtte den berømte dramatiker og digters teatertrup hale flaget ned, pakke kostumerne sammen og lukke for biksen midt i teatersæsonen.
Pesten var kommet til byen. Igen-igen.
142 kr. for resten af året
Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.