Mindst tre udlændinge har fået deres udvisning sat på standby som følge af politiets fejl med telebeviser.

Teleskandale forsinker udvisninger af dømte kriminelle

Lyt til artiklen

Udlændinge, som er idømt udvisning fra Danmark på grund af blandt andet teleoplysninger, går rundt med en uvis skæbne efter at have fået udsat selve udvisningen i deres sag.

Rigspolitiet oplyser til Politiken, at man ikke har overblik over antallet af udskudte udvisninger for dømte EU-borgere. Men i tre tilfælde er den oprindeligt planlagte udsendelse af tre udvisningsdømte borgere fra tredjelande blevet udsat, da det skal granskes, hvor stor betydning teledata har haft i deres straffe- eller udvisningssag.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her