Kunstig intelligens, klimaforandringer og Kina-frygt får japanerne til atter at satse på atomkraften. Fukushima-ulykken skræmmer ikke længere, siger ekspert.
14 år efter nedsmeltningen i Fukushima skruer Japan maksimalt op for atomkraft
Fukushima er kendt for sine afgrøder og fisk, men mange tør stadig ikke spise dem af frygt for radioaktiv stråling.
Her poserer en aktivist i Sydkorea imod, at Japan vil hælde spildevand fra Fukushima-atomkraftværket ud i havet. Foto: Kim Hong-ji/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen
Henter...
Hvis man kigger på en kurve over Japans energiforbrug fra 2010 og frem mod 2030, ligner atomkraften et stort U.
I mange år fik Japan en fjerdedel af sit energibehov dækket af 54 atomkraftværker, men det stoppede brat, da værket i Fukushima nedsmeltede 11. marts 2011. Et jordskælv, der målte 9,0 på Richter-skalaen og dræbte tusinder, udløste en 15 meter høj tsunami, som afbrød energiforsyningen og medførte, at de tre atomreaktorer ikke kunne nedkøles.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.