Senest i 2027 vil Bougainville erklære sig selvstændigt. Det risikerer at starte en ny borgerkrig i det ellers paradisisk smukke ørige, frygter ekspert. Foto: Anna-Karina Hermkens

Bougainville kræver uafhængighed senest i 2027. Borgerne sætter deres lid til guldminen, mens stormagterne ser en ny brik i Stillehavet. Det minder om debatten i Grønland, siger ekspert.

Ingen kender Bougainville. Men om to år vil det være verdens nyeste land

Senest i 2027 vil Bougainville erklære sig selvstændigt. Det risikerer at starte en ny borgerkrig i det ellers paradisisk smukke ørige, frygter ekspert. Foto: Anna-Karina Hermkens
Lyt til artiklen

Der er 193 lande i verden, som FN anerkender, men står det til Bougainville, bliver der snart 194.

Det er ellers et sted, de færreste har hørt om. De godt 250.000 indbyggere bor primært på to tropiske øer i Stillehavet, som i dag er en del af Papua Ny Guinea. Men senest i 2027, altså inden for to år, vil Bougainville forsøge at bryde ud og blive verdens næste selvstændige stat.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her