Tilbud: Læs og lyt til Politiken digitalt for 149 kr./md.

Flere og flere medarbejdere på Japans kontorer tilpasser sig nationale regler for påklædning i sommerheden. De skal fremme trivslen og spare på energien i de senere års rekordvarme somre.

Ny dresscode i Japan: »Nogle kvinder har det svært med det«

Embedsmænd fra regeringen i afslappet dresscode arbejder på kontoret i Tokyo Metropolitan Government-bygningen som led i hovedstadens 'Cool Biz'-initiativ i Tokyo.  Foto: Philip Fong/Ritzau Scanpix
Embedsmænd fra regeringen i afslappet dresscode arbejder på kontoret i Tokyo Metropolitan Government-bygningen som led i hovedstadens 'Cool Biz'-initiativ i Tokyo. Foto: Philip Fong/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Med ’Cool Biz’-initiativet opfordrer myndighederne deres ansatte til at lægge de varme jakkesæt og gå i poloskjorter, hørbluser og sneakers i det varme vejr.

Men korte bukser, der er blevet tilladt denne sommer, er alligevel for meget for nogle.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her