Frankrig flyver læger og anden humanitær hjælp direkte til byen Benghazi i den østlige del af Libyen, hvor oprørere har smidt Gaddafis støtter på porten.
Det sker næsten øjeblikkeligt, oplyser Frankrigs premierminister Francois Fillon.
»Om få timer vil to fly afgå mod Benghazi på foranledning af den franske regering med læger, sygeplejersker, medicinelt udstyr, og det vil markere begyndelsen på en massiv humanitær hjælpeoperation for folket i de befriede områder«, siger Fillon ifølge nyhedsbureauet Reuters til tv-stationen RTL.
Undsætningen kommer efter, at både Frankrig og Italien har udtrykt bekymring over de mange tusinde flygtninge, der netop nu strømmer ud af Libyen og blandt andet ender i Malta og Italien.
Nødhjælp skal standse flygtningetrøm
Og den franske premierminister siger da også direkte, at nødhjælpen skal dæmme op for flygtningestrømmene, der indtil videre går hårdest ud over nabolandene Tunesien og Egypten.
»Den bedste måde at undgå dem på, er at hjælpe Tunesien til succes, Egypten til succes og sikre, at situationen i Libyen stabiliseres hurtigt«, siger Fillon.
LÆS MERE
Flygtninge slås på grænsen til TunesienUroen i Libyen besværliggør importen og den lokale forsyning af frisk mad. En frivillig helsemedarbejder i Benghazi Khalifa el-Faituri siger til nyhedsbureauet Reuters, at byen snart løber tør for forsyninger.
»Vi står over for alvorlig mangel på mad, drikkevarer, medicin og medicinelt udstyr om to uger, tre uger maksimum. Vi har brug for omverdens hjælp«, siger han.
LÆS
Masseevakuering fra Libyen - til lands, til vands og i luftenEn tjener ved navn Ayman Ahmed siger til Reuters, at han knap kan brødføde sin familie.
»Jeg kæmper med at finde basale ting til min familie. Brød, grøntsager. Priserne er steget med 75 procent«, siger han.




























