Vulkansk aske er så farligt for flytrafik, at Naviair, som varetager flyvekontrollen herhjemme, lukker luftrummet over Nordsøen og senere Nordjylland i dag.
SAS aflyser alle afgange til Norge, og flere ture til England og Skotland bliver også aflyst, ligesom andre fly omdirigeres.
LÆS OGSÅ SAS stopper alle afgange til Norge
British Airways, som må siges at have førstehåndskendskab til vulkanaskes farlighed, har aflyst alle indenrigsflyvninger i Storbritannien torsdag på grund af vulkanaske fra Island.
»Af hensyn til sikkerheden for vore passagerer, besætninger og fly aflyses alle indenrigsflyvninger torsdag den 15. april«, skriver selskabet på sin hjemmeside.
Aske fra en klar himmel
Den begivenhed, som en gang for alle fastlog farerne ved at flyve ind i en vulkansky, skete i 1982, da en Boeing 747 'Jumbojet' fra netop British Airways var på vej fra London til Auckland i New Zealand.
Flyet havde netop fået nyt mandskab og brændstof på i Kuala Lumpur, og var på vej på flyvningens anden halvdel, da besætningen så et mærkeligt lys på forruden.
Selv om vejrradaren viste en klar himmel, bad kaptajnen passagererne spænde sikkerhedsbælterne og tændte for afisningssystemet.
Svovllugtende røg i kabinen
Kort efter begyndte hvad der lignede røg at brede sig i kabinen. Samtidig med at den blev tykkere, lugtede der i stigende grad af svovl i kabinen, og passagererne lagde mærke til, at der strømmede lys ud af motorerne.
Så begyndte motor nummer fire at hoste ild, hvilket fik besætningen til at starte nedlukningsproceduren. Under et minut senere røg motor nummer to på samme måde.
Indenfor få sekunder og stort set samtidig gik motor et og tre i stå - en fuldstændig usandsynlig situation, som med et forvandlede kæmpeflyet til et kolosalt svævefly.
23 minutter til vandlanding
En jumbojet svæver cirka 15 meter for hver meter det taber i højden, og besætningen regnede sig hurtigt frem til, at de havde 23 minutter og 169 kilometer før flyet ville ramme havoverfladen.
Cirka fire minutter efter at mareridtet startede, kaldte co-piloten mayday, imens flere passagerer i kabinen begyndte at skrive små sedler til familiemedlemmer.
Samtidig besluttede piloterne, at flyet ville blive nødt til at dreje ud over åbent hav, hvis det ikke kunne lade sig gøre at starte motorerne i 3.500 meters højde på grund af høje bjerge på Javas sydlige kyst.
»Vi har et lille problem«
Imens flyet hurtigt tabte højde, forsøgte besætningen at genstarte motorerne, og kaptajnen kom med en meddelelse, som passagerne senere kaldte en mesterlig underdrivelse:
»Mine damer og herrer, dette er jeres kaptajn. Vi har et lille problem. Alle fire motorer er stoppet. Vi gør vores bedste for at få dem under kontrol. Jeg stoler på, at I ikke er for urolige«.
Så kom iltmaskerne ned, men da co-pilotens maske viste sig ikke at virke, tog kaptajnen chancen og dykkede med 1.800 meter i minuttet ned, hvor der er ilt nok.
Flyet nærmede sig nu 4.100 meter og dermed beslutningen om at forsøge at lave en vandlanding, som aldrig hverken før eller siden er lavet i en Boeing 747.
Forrude var uigennemsigtig
Så startede motor nummer fire, fulgt af nummer tre - og derefter nummer et og to. For at undgå bjergene på Java, steg kaptajnen til 4.500 meter.
Her begyndte det mærkelige lys i forruden igen, og selv om besætningen tog konsekvensen og tabte højde, hostede motor nummer to igen ild og måtte slukkes.
Flyet nærmede sig i mellemtiden Jakarta, hvor besætningen kunne konstatere at de stort set ikke kunne se ud af forruden, hvilket tvang dem til at lave en improviseret - og vellykket - instrumentlanding.
Smeltet aske stoppede motorer
Det var under efterspillet på de hårrejsende begivenheder i luftrummet over Indonesien, at det viste sig, hvor farligt vulkansk aske er for fly.
Flyet var krydset igennem en tør sky af aske fra et udbrud i vulkanen Galunggung, og asken havde sandblæst cockpitrudderne, så man ikke kunne se igennem dem.
Samtidig havde asken lukket for motorerne. I stedet for at flyve lige igennem motorerne, smeltede det inde i dem og forhindrede dem i at virke.
Asken smelter ved 1.100 grader, men motorerne varmer med cirka 1.400 grader.
Da motorerne slukkede og flyet faldt hurtigt, størknede stenstøvet igen, og brækkede af i flager, hvorefter motorerne kunne startes igen i lav højde - det samme gentog sig med motor nummer to, da flyet steg for anden gang.
Passagerer stiftede 'svæveklub'
Luftrummet blev først permanent lukket, da en jumbojet fra Singapore Airlines måtte lukke tre ud af fire motorer under lignende omstændigheder 19 dage efter.
LÆS OGSÅ Vulkansky truer flytrafik
Passagererne på British Airways flyet stiftede senere 'Galunggung Gliding Club' for at holde forbindelsen, og piloterne modtog både medaljer og ordener for deres indsats.
En konsekvens af begivenhederne var, at de internationale flyvemyndigheder stiftede et advarselssystem for vulkansk aske.
Det som holder øje med Island, ligger i London.
fortsæt med at læse




























