Massemorderen Anders Behring Breivik kræver at blive løsladt.
Det fremgik af den tale, han i dag fremsagde under det sidste retsmøde, før den egentlige retssag begynder.
Den 32-årige massemorder hævder, at han ikke bør straffes, da han er militant og i krig og dermed har ret til at forsvare sig.
Et præventivt angreb
Han hævder desuden, at Oslo ville være blevet overtaget af islamister om 10 år, hvis han havde undladt at gennemføre sine grusomme handlinger.
Breivik gav højreekstrem hilsen i retssalen
»Det var et præventivt angreb for at forhindre etnisk udrensning med henblik på at gennemføre en muslimsk overtagelse«, siger han ifølge VG.
Pårørerende lo ad Breivik
Flere gange under sin forsvarstale lo de fremmødte overlevende, efterladte og pårørende ifølge VG ad den 32-årige massemorder. Ialt er 103 pårørende mødt op - en del af dem sidder i salen, mens resten følger retsmødet fra andre rum i retsbygningen.
Særligt lo mange, da den terrorsigtede begærede sig løsladt og foreslog, at han skulle nomineres til krigskorset med tre sværd, skriver VG.
Han anerkender desuden ikke retten i Oslo.
»Du har fået dit mandat af organisationer, der støtter multikulturalisme, derfor har jeg indsigelser mod din habilitet«, sagde Breivik til dommeren.
Retssag begynder 16. april
Det er første gang, at offentligheden får mulighed for at se Breivik, med undtagelse af et enkelt glimt 13. august, siden han tog livet af 77 mennesker 22. juli sidste år.
Det er sidste gang, Breivik fremstilles før retssagen begynder 16. april.
Politiet har begæret, at retten holder massemorderen indespærret frem til hovedforhandlingerne, fordi der er fare for nye strafbare handlinger.
fortsæt med at læse


























