Leder af terrorcelle på fri fod: Menneskejagt på chaufføren bag terrorangreb i Barcelona

Politiet i Frankrig er også i gang med eftersøgningen af den mand, som angiveligt førte den varevogn, der dræbte 13 personer i Barcelona torsdag.
Politiet i Frankrig er også i gang med eftersøgningen af den mand, som angiveligt førte den varevogn, der dræbte 13 personer i Barcelona torsdag.
Lyt til artiklen

Den angivelige leder af en terrorcelle bag de to angreb i Catalonien torsdag eftermiddag og natten til fredag er stadig på fri fod.

Der er tale om en 22-årig mand med marokkansk baggrund, Y.A., som politiet mistænker for også at være føreren af den hvide varevogn, som dræbte 13 og sårede over 100 personer på strøggaden La Rambla i Barcelona torsdag eftermiddag.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her