Fødselsdagstilbud: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

FN: Det er på tide, at Danmark igen tager imod kvoteflygtninge

Mens Danmark har sagt stop til at tage imod flygtninge har man i eksempelvis den lille by Kall i det nordlige Sverige taget imod en række kvoteflygtninge. (arkivfoto)
Mens Danmark har sagt stop til at tage imod flygtninge har man i eksempelvis den lille by Kall i det nordlige Sverige taget imod en række kvoteflygtninge. (arkivfoto)

På baggrund af det historisk lave antal asylsøgere i Danmark opfordrer FN’s højkommissær for flygtninge til, at Danmark igen begynder at modtage kvoteflygtninge.

»Siden 2015 er antallet af asylsøgere i Danmark gået dramatisk ned. I år er der kun kommet cirka 2.000 nye asylsøgere til Danmark. Det vil være et rigtig godt tidspunkt for Danmark at genoptage modtagelsen af kvoteflygtninge«, siger højkommissærens talsmand, Melissa Fleming.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her