Danmark øger samarbejdet med Indien, samtidig med at landet er venner med Putin. Det står klart efter tirsdagens møde mellem premierminister Modi og statsminister Mette Frederiksen (S).

Der blev pludselig bomstille i salen, da Putins ven meldte sin ankomst

Statsminister Mette Frederiksen (S) modtager Indiens premierminister, Narendra Modi, på Marienborg.  Besøget i Danmark er et ud af tre besøg i Europa. Først var Modi i Tyskland, dernæst Danmark og slutteligt skal han til Frankrig.  Foto: Jens Dresling
Statsminister Mette Frederiksen (S) modtager Indiens premierminister, Narendra Modi, på Marienborg. Besøget i Danmark er et ud af tre besøg i Europa. Først var Modi i Tyskland, dernæst Danmark og slutteligt skal han til Frankrig. Foto: Jens Dresling
Lyt til artiklen

En indisk reporter drøner rundt i salen og hurtigsnakker: »Modi er på besøg i Danmark«. Hun peger nu på os: »Den danske presse er også dukket op«. Der er god stemning, et mylder af forretningsfolk, embedsmænd og rådgivere i salen. De stive jakkesæt med mørke solbriller i baggrunden er det eneste, der bryder billedet. Men nu bliver der bomstille. Alle sætter sig ned. Modi er ankommet.

For første gang i 20 år er en indisk premierminister på besøg i Danmark. Det sker, efter at regeringen og Indien i 2020 indgik en aftale om et »grønt, strategisk partnerskab«. Kort sagt skal danske virksomheder sælge deres teknologi og viden til Indien, der har hårdt brug for klimaløsninger, og de to lande skal dele viden.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her