Rusland belejrede Mariupol i løbet af de første måneder af krigen. Skøn angiver, at tusindvis mistede livet.

Nyt skøn: Mindst 8.000 personer mistede livet under russisk belejring af storby

Ukrainske redningsfolk forsøger at hjælpe en gravid kvinde i sikkerhed under russernes bombardement af Mariupol i krigens første måneder - kvinden og hendes barn døde senere.  Foto: Evgeniy Maloletka/Ritzau Scanpix
Ukrainske redningsfolk forsøger at hjælpe en gravid kvinde i sikkerhed under russernes bombardement af Mariupol i krigens første måneder - kvinden og hendes barn døde senere. Foto: Evgeniy Maloletka/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Mindst 8.000 mennesker blev dræbt i løbet af Ruslands måneder lange belejring af den ukrainske by Mariupol i 2022.

Det vurderer organisationen Human Rights Watch på baggrund af blandt andet satellitbilleder af gravpladser.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Fra ukrainske side har man før sagt, at titusindvis blev dræbt, men at landet ikke kunne angive et præcist dødstal uden at få adgang til byen, der er under russisk kontrol.

I krigens første måneder var der hårde kampe i Mariupol, og der har før været meldinger om store tab blandt civilbefolkningen.

Mariupol blev angrebet af russiske styrker umiddelbart efter Ruslands invasion 24. februar 2022.

Først næsten tre måneder senere opgav Ukraines hær kampen om byen, og de sidste tilbageværende ukrainske soldater blev evakueret.

De befandt sig på det tidspunkt på stålværket Azovstal.

ritzau

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her