Med to måneder til midtvejsvalget i USA tyr Republikanerne til andre metoder for at distancere sig fra upopulære emner, der kan koste partiet sejren.

Trump og abortmodstand forsvinder fra republikaneres hjemmesider

Daværende præsident Donald Trump i 2018 med sine republikanske kollegaer – blandt andre Adam Laxalt (th), som nu har fjernet Trump fra sin hjemmeside. Foto: John Locher/Ritzau Scanpix
Daværende præsident Donald Trump i 2018 med sine republikanske kollegaer – blandt andre Adam Laxalt (th), som nu har fjernet Trump fra sin hjemmeside. Foto: John Locher/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Midtvejsvalget i USA er på vej, og mens landets præsident, Joe Biden, angriber Donald Trump, prøver mindst ti republikanske kandidater til valget at distancere sig fra netop Trump i en strategi om at appellere til vælgerne.

De har ifølge The New York Times enten fjernet eller nedtonet deres holdninger til Trump og abort på deres hjemmesider, som de bruger til deres valgkamp. Republikanere er nemlig bekymrede over, at de to emner kan koste en sejr for republikanerne i midtvejsvalget 8. november.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her