Danmarks Radio vil snart kunne præsentere sine lyttere og seere for musik på nye måder. En ny musikaftale med KODA, som parterne har præsenteret, giver nemlig DR mulighed for at bruge musik i alle dele af DR's virksomhed. Det gælder for eksempel nye webradioer, lige som DR fremover må podcaste radio- og tv-programmer med musik og udbyde ringetoner. DR kan også spille musik på web-tv, i nye regionalradiostationer og i udsendelser af DR TV og DR Radio i det digitale, jordbaserede tv-sendenet og på internettet. Betalingen afhænger af andre ting Aftalen, som gælder for årene 2006 til 2009, betyder, at DR betaler et samlet årligt beløb, som KODA videresender til de komponister, tekstforfattere og musikforlag, som får deres musik spillet i DRs flader. Hidtil har KODA modtaget en procentdel af DR's licensindtægt, men i fremtiden afhænger betalingen også af andre faktorer. Det gælder for eksempel antallet af musikminutter, der udsendes eller gøres tilgængelige, samt dækningsområdet og den faktiske lytning/sening til musikken.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
-
Politikens USA-korrespondent: Grønlandsaftale ligner en blød landing
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce