L.O.C. på kant med loven

L.O.C., også kendt som Liam O'Connor, har med sit seneste mixtape, 'Nyt fra vestfronten 2', bevæget sig ud på gyngende grund, mener  hans pladeselskab, EMI. Få  af de samplede kunstnere er nemlig blevet spurgt, om de ville medvirke på udgivelsen. Arkivfoto: Thomas Borberg
L.O.C., også kendt som Liam O'Connor, har med sit seneste mixtape, 'Nyt fra vestfronten 2', bevæget sig ud på gyngende grund, mener hans pladeselskab, EMI. Få af de samplede kunstnere er nemlig blevet spurgt, om de ville medvirke på udgivelsen. Arkivfoto: Thomas Borberg
Lyt til artiklen

Mange kender L.O.C.’s seneste album, ’Melankolia / XXX Couture’, som i over et år har ligget tungt på radioernes sendetid. Men det er nok de færreste, der kender til den landskendte rappers seneste udgivelse, ’Nyt fra vestfronten 2’, fra december sidste år. Det er ikke så underligt, for albummet er en undergrundsudgivelse – et såkaldt mixtape, som i hiphop-miljøet bliver brugt til at promovere andre musikalske sider af sig selv mellem de officielle pladeudgivelser.

Direkte samples
Musikken på et mixtape består af samples, som tages direkte fra andre kunstneres officielle albumudgivelser, og det sælges ofte via uafhængige pladebutikker eller gives væk til koncerter og andre events.

Således består den irsk-danske rappers mixtape ’Nyt fra vestfronten 2’ af samplede beats og melodier fra andre kunstneres værker, som for eksempel den amerikanske rapper Lil Waynes ’A Milli’.

L.O.C. har blot tilføjet sine egne tekster og ekstra melodilinjer. Mixtapet udgives uden om kunstnerens pladeselskab som en slags pirat-cd uden stregkode. Kunstnerens ansvar Men det er ikke altid, der søges om tilladelse til at bruge den musik, der lander på et mixtape. Det er også tilfældet med L.O.C’s ’Nyt fra vestfronten 2’, hvor samtlige udenlandske artisters musik bruges uden såkaldt clearing. »Det er en gråzone«, indrømmer Michael Wermuth, administrerende direktør for pladeselskabet EMI i Danmark. Det er nemlig hans selskab, der udgiver L.O.C.’s officielle album. »Vi giver for eksempel ikke lov til, at noget af den musik, vi har rettighederne til, bliver brugt til den slags. Der skal simpelthen foreligge en aftale på det. Vi går ud fra, at andre selskaber har det på samme måde«, siger Michael Wermuth.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her