Nu behøver man ikke valfarte til Langelinie for at se den lille havfrue. Valby har fået sin egen tvillingekopi. I 27 år har kopien stået gemt væk på Carlsbergs bryggeriområde, men er nu blevet flyttet til Carlsbergs Besøgscenter, hvor besøgende kan se den og mange andre seværdigheder fra bryggeriets historie. Original skænket til danskerne i 1913 Kopien er lavet af hofbronzestøber Poul Lauritz Rasmussen i 1937, og i alt blev der kun støbt 30 mindre kopier af havfruen, som blev solgt til udlandet og til forskellige købere i Danmark. Det var Carl Jacobsen, der skænkede den originale havfrue til danskerne i 1913, efter han havde overværet balletten 'Den lille Havfrue'. Den originale statue er udført af Edvard Eriksen og er efter sigende en kopi af forestillingens hovedperson Ellen Price de Plane.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
-
Et toporkester faldt fra hinanden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce