Hvis Pernille Fischer Christensen på forhånd var nervøs for at møde verdenspressen her i Berlin, er hun en fremragende skuespiller.
For på det velbesøgte internationale pressemøde, efter at hendes film 'En soap' var blevet vist for et næsten fyldt festivalpalæ, var der ingen slinger i valsen, når den debuterende instruktør udlagde teksten.
»Jeg havde det godt. For jeg fornemmede, at filmen virker, som det var vores intention«, sagde Pernille Fischer Christensen til Politiken efter pressemødet. Sætter tanker i gangOg hvad er det så for intentioner?
»At den sætter tanker i gang om kærligheden. Om hvilke kærester vi har lyst til at have, og om hvilke kærester vi har haft. Og så kunne jeg mærke, at folk godt kunne lide den anderledes form, som filmen er bygget op efter. At den følger soap-seriernes mønster med referat undervejs og den slags«. Hvorfor har du valgt at skildre kærligheden - og dens muligheder og umuligheder - mellem en alenepige, som bruger sex som et våben mod at afsløre sine følelser, og en indadvendt transvestit, som venter på en kønsskifteoperation?
»For at vise, at der er meget brede grænser for, hvad vi kan tillade os på det seksuelle område i dag. Men at det samtidig er en frihed, som kan virke forvirrende for mange mennesker«. Tiden har ikke været spildt
Pernille Fischer Christensen blev færdig på Filmskolen i 1999, så hun har ventet over seks år på at få lov til at lave sin første spillefilm. Hvorfor skulle der gå så lang tid?
»Fordi jeg har haft svært ved at få finansieret mine projekter. Jeg arbejdede halvandet år på et andet projekt, som endte med ikke at blive til noget. Og nu har jeg brugt to år på 'En soap'. Men jeg føler ikke, at tiden har været spildt. For jeg har bl.a. brugt den på at finde ud af, nøjagtigt hvilken film det var, jeg havde lyst til at lave«, siger hun.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Peter Viggo Jakobsen: »Det var så hjernedødt og åndssvagt«
-
Hans forbrug af kvinder nævnes ikke med et ord
-
»Da hun smadrede alle mine guitarer med en hammer, tænkte jeg, at det var på tide at komme væk«
-
Russere sælger de døde tilbage til deres familier
-
»Krim er i absolut krise«: Ukraine sætter over 100 russiske skibe ud af spillet
-
Obama kan lukke og slukke som den sidste præsident fra en nogenlunde fælles virkelighed
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
INTERNATIONAL KOMMENTAR
80 år
Klumme af Anders Jerichow
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Christoffer Gamborg Breitenbauch







