Beatles-guitaristen George Harrisons første guitar blev lørdag solgt for godt tre milioner kroner på en en auktion i London. Guitaren var en gave fra faderen, da sønnen var 13 år gammel, og det var George Harrisons første instrument. Selv omtalte han den som en "billig og forfærdelig lille guitar". Det var på Cooper Owens årlige Beatles-auktion i London, at en ukendt køber lagde de over tre millioner kroner på bordet for at sikre sig det historiske instrument - næsten en million kroner over vurderingen, skriver avisen "Sunday Times". George Harrison døde af kræft i 2001 i en alder af 58 år.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce