TV-stjernen Kelsey Grammar, der spiller Frasier Crane i serien Frasier, opsummerede manges tanker, da meddelelsen om Bob Hopes død kom: »Han gav os 100 år og alligevel ønskede vi, der er tilbage, mere«. Selv var han kæk til det sidste. Da hans hustru Dolores spurgte ham, hvordan han gerne ville begraves, sagde han: »Overrask mig!«. 'Fik os til at le' »Bob Hope fik os til at le. Han gjorde os i bedre humør. Vi vil sørge over tabet af et godt menneske«, sagde den amerikanske præsident George Bush, der også takkede Hope for at have underholdt »tusindevis af tropper fra forskellige generationer. Også en tidligere beboer i Det Hvide Hus, den tidligere førstedame Nancy Reagan har hyldet hope. Hun kalder ham en af USA's største goodwill-ambassadører. »Bob gav os en uvurderlig gave - fik os til at smile, til at le og gav os håb«, sagde hun. Trist dronning Og på den anden side af Atlanten, i Bob Hopes fødeland, England, blev det engelske dronning »meget trist« ved at høre, at Hope, som hun havde mødt, var død, og hun vil sende hans enke Dolores et personligt kondolencebrev.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
-
Et toporkester faldt fra hinanden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Lærke Malmbak