15 østjyske kunstnere og kunstgallerier har i protest fjernet en række af deres egne værker fra et aktuelt julemarked på Aarhus Kunstmuseum med i alt næsten 100 deltagere. De utilfredse kunstfolk er bl.a. vrede over, at museumsdirektør Jens Erik Sørensen i den lokale presse kalder arrangementet for et »kunstnerisk frikvarter«. Direktørens udtalelse opfatter de som »en direkte hån mod de kunstnere og kunsthåndværkere, der i god tro har meldt sig under den forudsætning, at det var et kunstnerisk arrangement man skulle deltage i. Det er det ikke«. »Den eneste hensigt med arrangementet er at sælge ud af museets egne bøger og plakater«, siger de fortørnede kunstfolk i en udtalelse underskrevet af Klaus Bahnsen, Jan Balling, Michael Bredtved, Hardy Brix, Jo Dam Kærgaard, Karen Degett, Leif Dræby, Jon Gislason, Peter Skovgaard, Steen Rasmussen, Inge-Lise Ravn, Hanne Munk, Jo Møller, Galleri Hummeluhre og Galleri Plexus.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Politikens USA-korrespondent: Grønlandsaftale ligner en blød landing
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Johanne Poulsen