Myndighederne i Moskva agter at opstille en skulptur af H. C. Andersen, som fortsat er en af de mest læste forfattere i Rusland. Alle russiske børn og voksne kender og elsker den danske eventyrforfatter, og i sovjettiden blev der læst mangen et budskab ind i for eksempel 'Klodshans' og hans åbenlyst ironiske forhold til myndighederne. I pressemeddelelsen fra Byrådets Komite for Monumental Kunst hedder det da også, at skulpturen rejses til ære for eventyrforfatteren, som mange generationer af russiske børn er opdraget med. Forslaget om at rejse et monument for H. C. Andersen kommer fra Det Internationale Råd for Børnebøger i Rusland. Ja til Andersen, nej til reformator Samtidig med beslutningen om at rejse en Andersen-skulptur sagde Byrårdet nej til et monument over den store reformator fra den sidste tsartid, Pjotr Stolypin. Det samme gjaldt en stor monumental komposition, Livets Træ, som den verdensberømte billedhugger Ernst Neisvestnyj havde forslået opstillet foran bystyrets kontor. Neisvestnyj er ellers en af Ruslands mest kendte og forkætrede billedhuggere. Bl.a. har han lavet gravstenen over Nikita Khrustjov og senest en bronceskulptur af Boris Jeltsin, som han har foræret til den tidligere præsident selv. Skal stå i tivolipark Skulpturen af H. C. Andersen kommer ifølge dagbladet Moskovskij Komsomolets til at stå i børneparken Marino, omgivet af legepladser og tivoli- underholdning. Det er Moskvas Byråd, der har besluttet at hædre danskeren, og der er udskrevet en projektkonkurrence om, hvem der skal lave skulpturen. Afsløres 2005 Det er planen, at skulpturen skal afsløres i 2005 på H. C. Andersens 200-års fødselsdag. Samme år er af UNESCO erklæret for H. C. Andersens, den store humanistiske forfatters år, skriver nyhedsbureauet Interfax.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
-
Et toporkester faldt fra hinanden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce