To af årets danske succesfilm er blandt de 37, som kan blive nomineret til prisen for den bedste europæiske spillefilm i 2002. Det Europæiske Filmakademi offentliggjorde listen mandag, og den omfatter bl.a. Anette K. Olesens 'Små ulykker' og Susanne Biers dogmefilm 'Elsker dig for evigt', som havde dansk biografpremiere 6. september og allerede er set af over 130.000. Stort show i december De 37 film er udvalgt blandt over 300 kandidater. De ca. 1.400 medlemmer af akademiet skal nu i en afstemning finde frem til de film, der bliver nomineret. Årets europæiske filmpriser uddeles ved et stort show i Rom 7. december. Pæne ord til Bier Susanne Biers 'Elsker dig for evigt' fik i øvrigt pæne ord - men ingen priser - ved den netop afsluttede filmfestival i Toronto. Juryen roste filmen for at vise, at: »Dogme er blevet modnet, og begrebet er vokset til et egentligt filmsprog«. En god ballast for Susanne Bier at slæbe med til filmfestivalen i San Sebastian i Spanien, hvor 'Elsker dig for evigt' vises på lørdag i hovedkonkurrencen.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
-
Politikens USA-korrespondent: Grønlandsaftale ligner en blød landing
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce