Pris til Sætter-Lassen

Lyt til artiklen

På Dramaten i Stockholm har den danske skuespiller Søren Sætter-Lassen modtaget 100.000 norske kroner for rollen som Jean de France. Prisen fik han som led i uddelingen af Skandinavisk Nationalteaterpris, hvor hovedprisen på 500.000 kr. i år gik til Nationalteatret i Oslo for opsætningen af Jon Fosses 'Dödsvariasjoner', iscenesat af Terje Maerli, der også fik instruktørprisen. Forestillingen gæstespiller til maj på Det Kgl. Teater. Juryens motivering for at give årets skuespillerpris til Søren Sætter-Lassen lød: »Han giver fuldendt liv til Holbergkomediens beske satire og løsslupne karikatur, men gestalter også afslutningen på det mislykkede livseventyr med en værdighed, der vækker ømhed og griber«.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
Fylder engelske ord for meget i dansk?

Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her