Verdens største børneteaterfestival i Horsens er i år større end nogensinde og byder på ikke mindre end 200 forestillinger og 20.000 gratis billetter i dagene 14.-16. september. Dansk børneteater har for længst opnået international berømmelse, og internationale opkøbere vil sidde skulder ved skulder med børn og forældre og vurdere spændende tilbud fra 50 professionelle teatergrupper, der optræder 12 forskellige steder i Horsens. De fleste af de 20.000 billetter er allerede reserveret på forhånd. Folk uden billet vil dog kunne opleve en masse gadeteater under festivalen. Genremæssigt spænder festivalen fra børneopera over dukke-, gade- og ungdomsteater til forstillinger om middelalderen og seksualundervisning. Målgruppen rækker lige fra børn i alderen halvandet år og op til voksenalderen. Festivalen arrangeres af Horsens Kommune med støtte fra Vejle Amt.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
-
Et toporkester faldt fra hinanden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce