Hele Danmarks tegner fylder 90

Ømhed. Ib Spang Olsens kvindeskikkelser er "sansede med så kødelig en øjenlyst, at de er lige til at spise", sagde Søren Ulrik Thomsen.
Ømhed. Ib Spang Olsens kvindeskikkelser er "sansede med så kødelig en øjenlyst, at de er lige til at spise", sagde Søren Ulrik Thomsen.
Lyt til artiklen

Uddrag fra tale ved Gyldendals reception for Ib Spang Olsen.

Når jeg for ti år siden fik den idé, at det ville være fantastisk, hvis Ib Spang Olsen havde lyst til at lave tegninger til mit nyskrevne digt om ’Det værste og det bedste’, havde det selvfølgelig noget at gøre med, at ikke blot det værste og det bedste, men også det største og det mindste, myldrer i digtet netop som på hans tegninger.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her