Slutter i morgen: Få Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

Nu ejes den sorteste sorte farve af britisk kunster

Patent. Det er ikke hvilken som helst farve, som kunstneren Anish Kapoor har købt rettighederne til. Den kaldes Vantablack og er så mørk, at hvis den bliver smurt ud over et  materiale, som er bøjet, vil det stadig forekomme fuldstændigt lige.
Patent. Det er ikke hvilken som helst farve, som kunstneren Anish Kapoor har købt rettighederne til. Den kaldes Vantablack og er så mørk, at hvis den bliver smurt ud over et materiale, som er bøjet, vil det stadig forekomme fuldstændigt lige.
Lyt til artiklen

Kan man som kunstner sikre sig eneretten til en helt bestemt farve?

Ja, den indisk-britiske kunstner Anish Kapoor ejer nu de kunstneriske rettigheder til en farve, der er så sort, at den absorberer stort set enhver stråle af lys. Eller i hvert fald 99,964 pct.

Vil du lytte med?

Politiken Lyd giver dig specifikt adgang til vores nye lyd-app, hvor du kan få adgang til eksklusive podcasts og udvalgte oplæste artikler, læst op af Politikens egne stemmer. Frem til 4. juni kan du få adgang til Politiken Lyd i seks måneder for 99 kr.

Få adgang til Politiken Lyd
Denne artikel kræver digital adgang. Køb abonnement på politiken.dk/shop. Allerede abonnent? Log ind
iPhone 17 Pro silver bottom left 1

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her