Cavlings Washington havde ingen tænketanke

I dag skal man godkendes og krediteres i alle ledder og kanter for at få adgang til Det Hvide Hus. Derimod kunne Henrik Cavling - som dette foto fra 1800-tallet  antyder - nærmest bare vade lige ind hos præsidenten, da han besøgte USA's hovedstad i 1890'erne. Foto: AP
I dag skal man godkendes og krediteres i alle ledder og kanter for at få adgang til Det Hvide Hus. Derimod kunne Henrik Cavling - som dette foto fra 1800-tallet antyder - nærmest bare vade lige ind hos præsidenten, da han besøgte USA's hovedstad i 1890'erne. Foto: AP
Lyt til artiklen

Som nutidig dansk korrespondent i Washington er det svært ikke at blive misundelig på Henrik Cavling, der på sin reportagerejse i slutningen af 1800-tallet uden videre problemer kunne gå direkte ind og mødes med præsidenten. »Der er ingen Skildvagt ved Døren. Man gaar da lige ind og lader, som om man stod paa fortrolig Fod med Statsmagtens højeste Repræsentant«, skriver han glad som introduktion til en beskrivelse af sit møde med præsident Grover Cleveland. Ganske vist skal Cavling inden mødet forbi en betjent, »som man vanskeligt slipper forbi, naar man ikke er i Besiddelse af en eller anden Introduktion«.

Kravene er dog tilsyneladende yderst overkommelige, for som den udsendte dansker skriver, forlanges der »sædvanlig ikke mere end et Par Ord fra en Senator eller Guvernør«, noget Cavling åbenbart havde, for kort efter står han i præsidentens kontor, der »ikke udmærkede sig ved nogen særlig elegant Udstyrelse«. Ak, det var tider.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her