Uden at miskreditere andre, må man sige, at skuespillerne Susse Wold og Lisbet Dahl er to af dansk teaters førende kvindeskikkelser. På hvert deres felt. Det er mere end et kvart århundrede siden, de to sidst spillede sammen - i 'Chicago' på Alléscenen - men i næste sæson kan man opleve både Wold og Dahl i Noel Cowards lystspil 'Faldne Engle', som sættes op på Privat Teatret fra begyndelsen af februar. Englene er overklasseløg, veninder, økonomisk godt gift og tidligere begge stærkt involverede med den samme franskmand - Maurice. Nu er han på vej tilbage, og derfra ruller komedien i gang. Det er Bent Mejding, der skal sætte de sprudlende løjer i scene, og han kender jo sin Coward fra de 724 opførelser af 'Privatliv', han stod for sammen med Susse Wold. Med i 'Faldne Engle' er desuden Niels Vigild, Gyda Hansen, Gorm Worsaae og Michael Lindvad.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
-
Et toporkester faldt fra hinanden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Johanne Poulsen