Politiken fredag: Internetmusikfirmaet Napster har fået lov til at åbne sin gratis tjeneste på nettet igen, skriver BBC News. En appeldomstol har omstødt den kendelse, som dommer Marilyn Hall Patel afsagde i sidste uge, hvor Napster blev forbudt at operere på nettet, indtil firmaet kunne garantere, at musik med copyright ikke ville kunne findes på sitet. Napster, der giver brugerne mulighed for gratis at downloade musik, har været lukket siden 2. juli. Firmaet har siden arbejdet på at udvikle en ny software, der kan sortere musik med copyright fra. De amerikanske pladeselskaber (RIAA) sagsøgte Napster i 1999 for ulovligt at viderebringe musik uden at sikre rettighedshaverne copyright-indtægter. Ricki Seidman, talsmand for Napster, vil ikke sige noget om, hvornår Napster har tænkt sig at åbne igen. I det hele taget er det usikkert, om Napster overhovedet åbner igen. Firmaet har planer om at præsentere en betalingstjeneste senere på året.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce