De københavnske teaterchefer var mandag aften samlet til krisemøde på Østre Gasværk Teater for at drøfte situationen, efter at billetformidlingsselskabet Arte er trådt i betalingsstandsning. Teatercheferne ønskede ikke at udtale sig nærmere om mødets indhold, men har i første omgang besluttet at sende et brev til paraplyorganisationen Det Storkøbenhavnske Teaterfællesskab (DST). Det er Arte, der har administreret teaterabonnementsordningen for DST. Arte skylder teatre 13 millioner Artes kollaps kan få alvorlige konsekvenser for flere teatre, der har penge til gode for billetter, som abonnenterne for længst har bestilt og betalt. Teatrenes samlede tilgodehavende er pr. 1. juli 2002 opgjort til cirka 13 millioner kroner. Arte vil forsøge at imødekomme teatrene ved at sælge sin andel på 50 procent af BilletNet. De øvrige 50 procent ejes af Post Danmark. Teatre mangler finansiering Ifølge Artes direktør, Niels Marcussen, håber man på en fornuftig aftale i løbet af en til to måneder. Et afgørende spørgsmål er, hvordan teatrene skal finansieres indtil da, og om det offentlige i givet fald må træde til med støtte. Siden betalingsstandsningen i fredags har der været en livlig mødeaktivitet blandt teatercheferne og i Det Storkøbenhavnske Teaterfællesskab i bestræbelserne på at løse den kaotiske situation.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
-
Politikens USA-korrespondent: Grønlandsaftale ligner en blød landing
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce