10. februar udgiver pladeselskabet Blue Note Records et nyt album med den unge klaverspillende sanger og sangskriver Norah Jones. Titlen er 'Feels Like Home', og musikken spilles delvist af de musikere, som var med til at gøre Norah Jones' debutalbum 'Come Away With Me' fra 2002 til en international kæmpesucces. På 'Feels Like Home' har Norah Jones selv komponeret eller været med til at komponere syv af sangene. Derudover fortolker Jones sange skrevet af Townes Van Zandt, Tom Waits og Kathleen Brennan. Endelig har hun skrevet tekst til Duke Ellingtons 'Melancholia'.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Politikens USA-korrespondent: Grønlandsaftale ligner en blød landing
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce