Siden frikendelsen af Michael Jackson i den stort anlagte pædofilisag i Californien har rygterne svirret om, hvor den detroniserede popkonge vil slå sig ned. Ifølge den svenske avis Expressen er der nu konkret nyt, idet Jackson har købt en villa på mindst 500 kvadratmeter med havudsigt i den lille arabiske stat Bahrain. Bøger på vej Her har sangeren opholdt sig i nogen tid og dyrket sit venskab med Bahrains prins Abdulla bin Harnad al-Kahlifa og sin interesse for den rabiate muslimske organisation Nation of Islam. På rygteplanet forlyder det, at Michael Jackson overvejer at konvertere til islam. Tre af nævningene fra retssagen mod Jackson mener fortsat, at han er skyldig i anklagerne, men at beviserne ikke var stærke nok. De er alle tre i gang med at skrive bøger om retssagen mod den mand, man åbenbart ikke kan få nok af at forsøge at tjene penge på.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Politikens USA-korrespondent: Grønlandsaftale ligner en blød landing
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce