Forfatteren foreslår, at vi mødes på en iscafé på et af de lange sporvognsstræk, der fører fra Prenzlauer Allee frem til den nordøstlige Berlin-forstad Weissensee. Efterårssolen varmer så svagt, at vi har fletstolene ude på fortovet ganske for os selv.
Hvis dette nu havde været en novelle af Judith Hermann, ville læseren have fået en overordentlig detaljeret hverdagsbeskrivelse af iscafeens stamklientel, dens udvalg af rigelige lagkager med fine klassiske navne, flere slags likører og fotos af opfindsomme ispyramider. Men nu er dette ikke en novelle, og desuden smagte vi ikke på nogen af delene, men nøjedes med en kop kaffe.
Over for mig sidder Judith Hermann, en af Tysklands mest succesrige og omdiskuterede skribenter. Hun er Årets forfatter ved det fornemme arrangement ’Verdenslitteratur på Møn’ næste weekend. Hendes fire novellesamlinger og hendes foreløbig eneste roman er alle oversat og udgivet på dansk. Så sent som i går genudgav forlaget Batzer & Co ’Spøgelser, overalt’.
Romanen, ’Al kærligheds begyndelse’, der udkom i Tyskland i 2014, vakte skandale i flere tyske medier. De mandlige anmelderes skarpe kritik fik mange af Hermanns trofaste læsere til at spekulere over, om anmelderne kunne have problemer med den kvindelige hovedperson Stellas dramatiske forsøg på at opklare, hvor hendes grænse går i ægteskabet med hendes i enhver henseende fraværende ægtemand, Jason. Det ender med en flækket hjerneskal.
