Hvad tænker du, når du ser et menneske med et modermærke i ansigtet? Ser du mærket eller mennesket først?

Lyt til artiklen

I Nathaniel Hawthornes berømte novelle ’Modermærket’ fra 1843 bliver hovedpersonen Aylmer besat af et modermærke på sin kone Georgianas hals. Før så han kun hendes, for ham, fejlfri skønhed, halsens ubrudte linjer. Nu kan han ikke hæfte sig ved andet end mærket, når han kigger på hende. Og det gør ham mere og mere skør.

I billedserien ’Naevus flammeus’, der for tiden kan opleves i en ny udstilling på Frederiksborg Slot i Hillerød, har den danske fotograf Linda Hansen fotograferet en række mennesker med modermærker af typen Naevus flammeus. De er ikke små mørke prikker som mærket på Georgianas hals. De er større, mere ujævne. Farven er dybrød, nærmest violet, og mærkerne sidder oftest i ansigtet.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her