Ifølge den 27-årige influencer Rasmus Kolbe kan YouTube og de andre sociale medier give børn lige så meget som public service-mastodonten DR. Og så endda på en platform, hvor de gider at være.

'Lakserytteren' har en million følgere på de sociale medier: »Jeg laver public service. Jeg gør det bare bedre end DR«

Rasmus Kolbe er hyret til at lave reklame for animationsfilmen Grinchen. Mellem besøg fra to hold børn, der vil have taget billede med ham, når han lige at tjekke, at den skriggrønne plyshue sidder, som den skal.  Foto: Maud Lervik/POLFOTO
Rasmus Kolbe er hyret til at lave reklame for animationsfilmen Grinchen. Mellem besøg fra to hold børn, der vil have taget billede med ham, når han lige at tjekke, at den skriggrønne plyshue sidder, som den skal. Foto: Maud Lervik/POLFOTO
Lyt til artiklen

Klokken er 9, og Rasmus Kolbe er netop nået ind ad døren med rygsæk, cykelhjelm og en plysset skriggrøn jakke. Han smider hjelmen og tasken bag en reklameplakat. Tager en hue på i samme farve som jakken.

Han når to skridt ind på en grøn løber, før første billede bliver taget. En gruppe børn stiller sig rundt om ham, vel knap otte år gamle. De går ham til navlen. Den 27-årige fyr bukker sig ned mellem deres hoveder, strækker armene ud på hver side af dem, former fingrene som peace-tegn og lægger kinder, mund og øjne i et overstadigt smil.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her