32 kapitler på blot 279 sider varierer i både kvalitet og relevans i ny Obama-bog. De velskrevne og vigtige af artiklerne får ikke den plads, de fortjener, og man kommer derfor aldrig helt i dybden med emnerne. Og så savner man et kapitel om Trump.

Ny Obama-bog er trods flere svagheder et glædeligt gensyn med præsidenten

Foto: Pablo Martinez Monsivais/AP
Foto: Pablo Martinez Monsivais/AP

Jeg har stadig avisforsiderne fra 20. januar 2009 liggende hjemme i reolen. Dagen, hvor Barack Hussein Obama som den første sorte præsident flyttede ind i Det Hvide Hus med et løfte om håb og forandring.

Obama arvede to igangværende krige og et land i dyb finansiel krise efter otte år med George W. Bush ved roret. Der var med andre ord nok at tage fat på.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her