Daniel Barenboim, en af tidens få rigtig legendariske musikere, har fået store problemer, efter at det er kommet ud, at han er lige så temperamentsfuld, ind imellem måske ligefrem urimelig, som hans egne helte fra fortidens dirigentpodier.

Stjernedirigent i shitstorm: En af verdens mest legendariske musikere får hug for at være diktator og slavepisker

Dirigenten Daniel Barenboim er raget uklar med musikere, der anklager ham for mobning og det, der er værre. Foto: Tobias Schwarz/Ritzau Scanpix
Dirigenten Daniel Barenboim er raget uklar med musikere, der anklager ham for mobning og det, der er værre. Foto: Tobias Schwarz/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

En af verdens største og kendteste musikere er havnet i en shitstorm. Det er i hvert fald, hvad folk yngre end dirigenten Daniel Barenboim, 76, ville kalde det. Manden, der er den klassiske musiks mest celebrerede navn, står pludselig i problemer til knæene.

Barenboim, der ud over at være en legendarisk pianist dirigerer de mest udsøgte symfoniorkestre i verden, er chef for blandt andet Staatskapelle Berlin og Staatsoper i Berlin. Og nej, fortællingen om ham er ikke nogen #MeToo-historie, selv om musikere på de sociale medier lader ane, at det er den vej, det kan ende med at gå. Nogen ved, måske, mere, end de siger.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her