Avantgarden har altid lavet ballade. I denne uge var skandalen, at performeren Marcela Lucatelli blev afvist af DR’s professionelle symfoniorkester.

Musikskandale i DR: Ville ikke spille med ung, skrigende brasilianer

Australsk-britiske Jessica Cottis var en tjekket dirigent foran DR SymfoniOrkestret ved åbningen af festivalen Pulsar, hvor DR havde fravalgt et værk. Foto: Martin Rosenauer
Australsk-britiske Jessica Cottis var en tjekket dirigent foran DR SymfoniOrkestret ved åbningen af festivalen Pulsar, hvor DR havde fravalgt et værk. Foto: Martin Rosenauer
Lyt til artiklen

Det var meningen, Marcela Lucatelli skulle være kommet på scenen. Hun skulle have været iført en dragt med led-lys på. Fuld af mønstre, farver og budskaber.

Med de ekstreme vokaludfoldelser, den unge brasilianske komponist og performer er berygtet for, og som er blevet beskrevet som både rå, dyriske og kompromisløse, skulle hun have torpederet den i forvejen skrøbelige og blottede musik, hun selv havde komponeret til DR’s symfoniorkester.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her