Det er den tid på året, hvor vi tidligere brokkede os over journalistisk tomgang. Men nu til dags holder rigtig mange medier agurketid året rundt. For andre er sommeren en suveræn mulighed for at bryde mediemøllens forudsigelighed.

Jacob Mollerup: Brug sommeren til at sætte Tordenskjold på pause

Arkivtegning Anne-marie Steen Petersen
Arkivtegning Anne-marie Steen Petersen
Lyt til artiklen

Åh nej, begynder de nu allerede at skrive om de satans agurker, vil den erfarne og hårdtprøvede læser nok sukke. Men frygt ikke nye plager. Det er allerede for længst gået galt. Agurketiden er ikke længere det meget omtalte fænomen, hvor tåbeligt og totalt ligegyldigt stof kan få lov at brede sig som sommerens uomgængelige medieislæt. Tværtimod er agurketiden i en del medier blevet en tilstand.

Der er solide drivkræfter på spil. Sociale medier sørger for effektiv spredning af halve vinde og løse småhistorier. De gamle medier lader sig lokke til at lave historier, hvis største kvalitet er, at vi alle kan vende tommelfingeren op eller ned på et splitsekund. Og de gamle tabloidmedier: De kæmper hver dag med ’gæt- hvilken agurk’ på deres websites, hvor korte intetsigende rubrikklodser skal lokke til at klikke videre.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her