Den Jyske Operas chef giver den gas i overdådig opera om Frederik VIII’s sidste timer. En fortælling, der ender med at kollapse for øjnene af publikum.

Skandaløs opera om dansk konges død på et bordel er overdådigt underholdende

Der er brugt store ressourcer på at få sangere, kostumer og kulisser til at danne fantastiske tableauxer i 'Incognito Royal', som synges på fire forskellige sprog. Foto: Anders Bach
Der er brugt store ressourcer på at få sangere, kostumer og kulisser til at danne fantastiske tableauxer i 'Incognito Royal', som synges på fire forskellige sprog. Foto: Anders Bach
Lyt til artiklen

Første akt varer halvanden time, og når man går til pause, har man oplevet en matros, der får skåret fingrene af, en forpustet tysk hotelejer, der ikke kan få fortalt en dansk dronning, at hendes mand er død, og et kongeligt lig – sunget af en tysk operasanger – der åbner øjnene og på udmærket dansk siger: »Jeg er død«. Hvorefter han giver sig til at danse stepdans.

Om man har købt billet til en opdatering af den bloddryppende musical ’Sweeney Todd’ eller til den mest groteske bearbejdelse af Peter Heises danske nationalopera, ’Drot og Marsk’, er næsten ikke til at afgøre. Men hvis første akt er skør, er anden akt efter pausen komplet crazy.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her