Flere tidligere medlemmer af DR Pigekoret har blandede følelser efter et møde i DR Byen, hvor de fik en uforbeholden undskyldning fra DR over seksuelle krænkelser i koret. Flere er bekymrede for, at 64 tilfælde af seksuel chikane ikke får konsekvenser for de, der stod bag.
Tidligere pigekorsangere efter følelsesladet møde i DR:»Mange af os begyndte at græde«
Cæcilie Bachdal Johansen, Mette Damm, Cecilie Hyrup Fuglsang, Cecilie Riis Gadegaard og Frederikke Kampmann er nogle af de kvinder, der onsdag eftermiddag deltog i et møde i DR Byen for tidligere pigekorsangere. De har tidligere i Politiken kritiseret forholdene i koret under tidligere chefdirigent Michael Bojesen. Foto: Katrine Hørup Noer
Det var med ambivalente følelser, at flere af de tidligere sangere i DR Pigekoret forlod DR Byen efter et møde om den advokatundersøgelse af seksuelle krænkelser i koret, som DR i dag har fremlagt konklusionerne af.
Mette Damm, der sang i koret fra 1997 til 2003, fortæller, at hun blev bevæget, da DR’s generaldirektør, Maria Rørbye Rønn, gav de fremmødte en uforbeholden undskyldning for de krænkelser, som de har oplevet i deres tid som sangere i DR Pigekoret.
142 kr. for resten af året
Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.