Det er snart 100 år siden, at Man Ray malede to små tegn på sin yndlingsmodels krop og tog et billede. Nu ventes det at sprænge rammerne for fotos solgt på kunstauktioner.

Dette er »et af det 20. århundredes mest ikoniske« fotografier. Og nu ventes det at sætte salgsrekord

Foto: © Christie’s Images Limited 2022
Foto: © Christie’s Images Limited 2022
Lyt til artiklen

Det sort-hvide foto af Man Ray ’Ingres’ violin’ eller ’Le violon d’Ingres’ fra 1924 er i forvejen rost og berømt som et af kunsthistoriens mest ikoniske fotografier. Nu peger alt på, at billedet også kan blive det dyreste fotografi, der nogensinde er solgt på en auktion.

Det skriver CNN, som også kan oplyse, at fotoet ventes at gå for mellem 5 og 7 millioner dollars eller i omegnen af 34 til 48 millioner danske kroner, når det sættes under hammeren i maj måned i år.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her