’Den kreative klasse’ af Richard Florida udkom i 2002, og de såkaldt kreative er stadig i centrum for benhård værdidebat, skriver Jes Stein Pedersen i denne klumme.

Han skrev en af de mest indflydelsesrige bøger i dette årtusind, og Kaare Dybvad, Trump og Støjberg hader stadig den klasse, han kanoniserede

Richard Florida, fotograferet i Musikteatret i Vejle. hvor han holdt foredrag i 2008.  Foto: Peter Hove Olesen
Richard Florida, fotograferet i Musikteatret i Vejle. hvor han holdt foredrag i 2008. Foto: Peter Hove Olesen
Lyt til artiklen

Visse debat- og fagbøger rager op som varder i ødemarken. De bliver markører for deres tid, fordi vi forbinder dem med en væsentlig pointe, et argument eller et begreb, som fangede noget vigtigt. Nogle af dem bliver hadeobjekter, andre får venner for livet.

En af de mest indflydelsesrige i dette årtusind, både tiljublet og forhadt, er Richard Floridas ’Den kreative klasse’, som udkom i 2002.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her