Man tror, de var ignoranter i gamle dage. Det var de ikke. De vidste det hele, skriver Thomas Michelsen. Det gjaldt også gode råd til fløjtenister.
Det kan godt være, jeg begynder at gå med paryk
Er man vild med at spille tværfløjte i dag, skal man læse, hvad gamle Johann Joachim Quantz skrev om det for hen ved 300 år siden. Foto: Jens Dresling
Lyt til artiklen
Henter...
Hvis fløjtenisten er nervøs, skal han forsøge, mens han spiller, kun at se på noderne foran sig og aldrig se på publikum, fordi det distraherer hans tanker.
Sådan står der i en gammel bog fra 1700-tallet, jeg læser for tiden. En bog, der indeholder alle de råd, man kan forestille sig, en musiker med tværfløjte som instrument kan have brug for.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.