Emmanuel Pahud er vor tids superstjerne på tværfløjte og til daglig solofløjtenist i Berlinerfilharmonikerne. Søndag spillede han i Den Sorte Diamant.

6 hjerter: Mestermusiker opfinder nye sprog på fløjten

Ved koncerten i Den Sorte Diamant handlede det aldrig om stjernen Pahud, men hele tiden om den musik, der stod foran ham. Foto: Agnete Schlichtkrull
Ved koncerten i Den Sorte Diamant handlede det aldrig om stjernen Pahud, men hele tiden om den musik, der stod foran ham. Foto: Agnete Schlichtkrull
Lyt til artiklenLæst op af Thomas Michelsen
05:14

6 hjerter: Du skal opleve ham her

Allerede på fredag spiller han igen i Danmark. Koncerten på Louisiana i Humlebæk er ganske vist for længst udsolgt. Men fortvivl ikke.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her