Hvordan ville barokken se ud, hvis den landede i hænderne på vor tids glaskunstnere, keramikere og arkitekter? Det har Københavns mest elegante udstilling et nørdet bud på.

Anmelder: Nørdet og helt vild smuk udstilling bliver siddende i min krop flere timer efter

Der er både nyfortolkninger af barokken og fotos af Lauritz de Thurahs bygninger på Officinets udstilling.  Foto: Pr-foto
Der er både nyfortolkninger af barokken og fotos af Lauritz de Thurahs bygninger på Officinets udstilling. Foto: Pr-foto
Lyt til artiklen

Sidste år udkom bogen ’Lauritz de Thurah. Barokkens arkitektur og verdensbillede’. Den er tilrettelagt af grafiker Rasmus Koch og Peter Thule Kristensen, der er arkitekt og professor på Arkitektskolen i København, og det er en meget smuk og gennemarbejdet bog om de Thurah, der var en af Danmarks mest betydelige arkitekter i 1700-tallet.

Lauritz de Thurah tegnede et hav af bygninger – deriblandt Eremitageslottet, Gammel Holtegaard og Det Gule Palæ i Roskilde. Han stod også for spiret på Vor Frelser Kirke, lavede tilbygninger til Frederiksberg Slot, og så var han med til at tegne de bygninger i Bredgade i København, hvor Designmuseum Danmark har til huse.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her