Facebook fjerner annonce for computerspil: Opfordrede til tortur af kvinde

Computerspillet Mafia Citys reklamer på Facebook er blevet fjernet på grund af voldsopfordrende indhold. Foto: yottagames.com
Computerspillet Mafia Citys reklamer på Facebook er blevet fjernet på grund af voldsopfordrende indhold. Foto: yottagames.com
Lyt til artiklen

En skræmt lyshåret kvinde med gaffatape over munden kigger ud fra skærmen. Ved siden af hende er to knapper med valgmulighederne »Torturer« eller »Gør det af med hende«.

Kvinden og hendes tætsiddende blondekjole er animeret og figurerer i en annonce for computerspillet Mafia City. En annonce, Facebook efter kritik fra brugerne har bandlyst fra sit site, fordi den opfordrer til vold mod kvinder.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her