Verdens mest dovne forfatter skriver med tør humor og fornøjet kynisme

Kaffepause. Albert Cossery i 1999 over en af de kopper kaffe, han må have drukket, før eller efter dagens linje.
Kaffepause. Albert Cossery i 1999 over en af de kopper kaffe, han må have drukket, før eller efter dagens linje.

Han boede i 60 år på det samme lille hotel i Paris: La Louisiane i Rue de Seine. Glimrende sted den dag i dag, for resten. Han skrev højst »En linje om dagen«, Albert Cossery, så det var hans valgsprog: Une ligne par jour.

Da han døde i 2008, havde han alt i alt skrevet syv små romaner og en novellesamling. De foregår alle sammen i det Kairo, hvor han selv blev født i 1913.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her