Fødselsdagstilbud: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Jenny Erpenbeck, i Danmark kendt for DDR-romanen ’Kairos’, skrev i 2012 en fantastisk og plot-eksperimenterende roman om det 20. århundredes europæiske historie, med sin farmors liv som prisme.

Romanen er et fejende flot portræt – ikke bare af en kvinde, men af et helt århundrede

Jenny Erpenbeck, tysk forfatter, fik stor succes med sin omdiskuterede kærlighedsroman ’Kairos’.   Foto: Cecilie Rolvung
Jenny Erpenbeck, tysk forfatter, fik stor succes med sin omdiskuterede kærlighedsroman ’Kairos’. Foto: Cecilie Rolvung

Hun dør fem gange. Første gang vuggedøden, i begyndelsen af det 20. århundrede, i en jødisk landsby nær Lemberg. Anden gang af kærlighedssorg, som ung fattig tøs under Første Verdenskrig, i Wien. Tredje gang som forrådt partikammerat i 1941 i en af Stalins koncentrationslejre. Fjerde gang falder hun ned ad en trappe og brækker halsen, hun er knap 60 og en hyldet forfatterinde i DDR. Femte gang når hun at opleve Murens fald og dør som 90-årig på et plejehjem i Berlin.

Sådan komponerer Jenny Erpenbeck sin roman ’Før sol går ned’. I hver af romanens fem ’bøger’ forlænger hun sin hovedpersons liv med en årrække. Vi kommer fra den ene bog til den anden via et ’intermezzo’, der i konjunktiv udfolder, hvordan døden kunne være blevet afværget, og hvordan det så ville være gået:

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her